مهندسی پزشکی عبارت است از بکارگیری علوم مهندسی و زیستی برای مشاهده، درک و کنترل یا تغییر اجزا و عملکرد سیستم های زنده. بنابراین باید به درس مقدمه ای بر مهندسی پزشکی توجه شود.

مهندسی پزشکی گرایش های مختلفی دارد:

بیومکانیک: 

گرایش بیو مکانیک از رشته مهندسی پزشکی به بررسی ساخت دستگاه‌هایی می‌پردازد که به کمک انسان می‌آید؛ دستگاه‌هایی مانند دست، پا و قلب مصنوعی که در خصوص سازگاری دستگاه با دستگاه مکانیکی بدن اظهار نظر می‌کند.

دینامیک و ارتعاشات در مهندسی پزشکی‌، خواص مواد مهندسی‌، مقدمه‌ای بر کاربرد مواد مهندسی در پزشکی‌، مکانیک سیالات‌، کینزیولوژی (Kinesiology) و بیومکانیک مقدماتی‌، ارتز و پروتز و … دروس اختصاصی بیومکانیک است.

بیو الکتریک:

گرایش بیو الکتریک رشته مهندسی پزشکی به ساخت تجیزات و لوازم پزشکی می‌پردازد و فردی که به این گرایش روی می‌آورد باید با زمینه‌های پزشکی آشنایی کامل داشته باشد.

مدارهای الکتریکی‌، ماشین‌های الکتریکی مستقیم و متناوب‌، الکترونیک‌، میکروپروسسور، مخابرات آنالوگ و دیجیتال‌، تکنیک پالس‌، حفاظت الکتریکی در سیستم‌های بیمارستانی‌ و … دروس اختصاصی گرایش بیوالکتریک هستند.

بیو مواد: 

گرایش بیو مواد به واکنش ماده‌های پزشکی از جمله پلیمرها، سرامیک‌ها، کامپوزیت‌ها و مواد فلزی و اصلاح آن‌ها برای کاربردهای پزشکی می‌پردازد.

دروس تخصصی گرایش بیومواد: شیمی عمومی‌، خواص مواد مهندسی‌، مقدمه‌ای بر کاربرد مواد مهندسی در پزشکی‌، پدیده‌های نفوذ، انتقال جرم و انتقال حرارت‌، فرآیند شکل‌دهی و ساخت بیومتریال‌ها، پروتزهای بیومتریال‌ها، کارگاه آزمون‌های بیولوژیکی‌، شیمی آلی‌ و …

هدف از درس مقدمه ای بر مهندسی پزشکی اشنایی با موارد ذکر شده است.

برای دانلود جزوه مورد نظر بر روی لینک های زیر کلیک نمائید

جزوه دانشگاه امیرکبیر لینک دانلود
جزوه دانشگاه علوم تحقیقات لینک دانلود
جزوه دانشگاه امیرکبیر لینک دانلود 

اشتراک گذاری

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

شبکه های اجتماعی

طبق قانون کپی رایت تمامی حقوق مربوط به این قالب متعلق به BMEone می باشد.