ثبت نام

ثبت نام در سایت

ورود

ثبت نام در سایت

**برای مشاهده لینک دانلود ابتدا از  اینجا عضو شوید**

مهندسی بافت چیست؟

مهندسی بافت زیرشاخه‌ای از ساختارهای بیومتریالی است که به ادغام داربست‌ها، سلول‌ها و مولکول‌های فعال زیستی در یک بافت عملکردی می‌پردازد. هدف مهندسی بافت به کارگیری و استفاده از ساختارهایی کاربردی است که باعث ترمیم، نگهداری، یا بهبود بافت آسیب دیده یا یک ارگان کامل شود. پوست و غضروف مصنوعی مثالی از مهندسی بافت هستند که توسط سازمان FDA تائید شده اند.
نحوه کار مهندسی بافت چیست؟
سلول‌ها سنگ بنای بافت‌ها هستند، و بافت‌ها واحد‌های پایه ای کاربردی در بدن می‌باشند. به طور کلی، گروهی از سلول‌ها در کنار یکدیگر ساختار محافظت کننده و حائل خود را ترشح کرده و می‌سازند، که به این ساختار ماتریس خارج سلولی یا ECM می‌گویند. این ماتریس، یا داربست، صرفا یک حائل و محافظت کننده برای سلول‌ها نیست، و جایگاهی برای قرارگیری مولکول‌های سیگنالی مختلف نیز می‌باشد. بنابراین، سلول‌ها پیام‌ها را از منابع متعددی که توسط محیط اطراف به وجود آمده اند، دریافت می‌کنند. هر سیگنال می‌تواند شروع کننده زنجیره‌ای از جواب‌ها باشد که نشان می‌دهد چه اتفاقی برای سلول افتاده است. با درک اینکه سلول‌های شخصی چگونه به سیگنال‌های مختلف پاسخ می‌دهند، با محیط اطراف می‌کنند، و در بافت‌ها و ارگان‌ها سازمان می‌یابند، محققان توانسته‌اند این فرآیند‌ها را برای اصلاح بافت‌های آسیب دیده یا حتی ایجاد بافت‌های جدید به کار گیرند.

این فرآیند معمولا با ساخت داربست‌ها از منابع متعدد در دسترس و ممکن، از پروتئین‌ها گرفته تا پلاستیک‌ها شروع می‌شود. زمانی که داربست ساخته شد، سلول‌ها می‌توانند با قرارگیری فاکتور رشد یا بدون آن به محیط وارد شده و رشد کنند. اگر محیط درست و سالم باشد، یک بافت ساخته می‌شود. در بعضی از موارد، سلول‌ها، داربست‌ها و فاکتور‌های رشد همگی در ابتدا با هم ترکیب می‌شوند و شرایطی را برای بافت بوجود می‌آورد که بتواند خود را بازسازی کند.

روش دیگر برای ساخت یک بافت جدید، استفاده از یک داربست است که از خود بافت های بدن به دست می‌آید. برای به دست آوردن چنین داربستی، ابتدا سلول‌های موجود در ارگان مدنظر را از ارگان خارج می‌کنند و از داربست کلاژنی باقیمانده از این فرآیند برای رشد سلول‌های جدید استفاده می‌کنند. از این روش برای زیست مهندسی قلب، کبد، شش، و بافت کلیوی استفاده می‌شود. این روش نویدبخش استفاده از داربست‌های موجود در بافت انسانی است که با عمل جراحی از بدن خارج می‌شود و با سلول‌های خود بیمار برای ایجاد اندام‌های سفارشی استفاده شود. تلاش بر این است که این مواد توسط سیستم ایمنی بیمار رد نشود. این مسیر می‌تواند راه‌های بسیاری را برای درمان بیماری‌هایی که تا به حال توان درمان آن را نداشتیم، برای ما بگشاید.

*برای دانلود جزوه این درس می توانید از لینک زیر اقدام کنید*

** لازم به ذکر است که جزوه زیر مربوط به استاد تاج آبادی است و در حال پیگیری برای قرار دادن جزوه دانشگاه امیرکبیر هم برای شما عزیزان هستیم**

این محتوا برای مشترکان محدود

شبکه های اجتماعی

طبق قانون کپی رایت تمامی حقوق مربوط به این قالب متعلق به BMEone می باشد.