biomedical engineering

مهندسی پزشکی چیست؟؟

مهندسی پزشکی کاربرد اصول و تکنیک های حل مسئله مهندسی در زیست شناسی و پزشکی است. این امر در تمامی مراقبت های بهداشتی از تشخیص و تجزیه و تحلیل گرفته تا درمان و بهبودی مشهود است. هم چنین بواسطه گسترش دستگاه های پزشکی قابل کاشت در بدن نظیر: ضربان سازهای قلبی و مفاصل مصنوعی و …، تا فناوری های پیشرفته تر مانند مهندسی سلول های بنیادی و پرینت سه بعدی (3D-printing) ارگان های بیولوژیکی، در جامعه بیشتر وارد و شناخته شده است. 

⚠️ بنابراین مهندسی پزشکی همانطور که اسمش ایجاب می کند رشته ی مهندسی است نه پزشکی (چرا که خیلی از دوستان به واسطه حضور اسم پزشکی در این رشته وارد آن می شوند).

مهندسی به خودی خود یک زمینه نوآورانه می باشد و به منشا همه چیز، از خودرو گرفته تا هواوفضا منتهی می شود. بنابراین مهندسی پزشکی بر پیشرفت های تمرکز دارد که سلامت انسان و مراقبت های بهداشتی را در تمام سطوح بهبود می بخشد. 

 

مهندسی پزشکی چگونه متفاوت است؟؟

 

مهندسان زیست پزشکی با سایر رشته های مهندسی که بر سلامت انسان تأثیر دارند، تفاوت دارند زیرا مهندسان زیست پزشکی از دانش دقیق اصول بیولوژیکی مدرن در فرآیند طراحی مهندسی خود استفاده می کنند.جنبه های مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی، علم مواد، شیمی، ریاضیات، و علوم کامپیوتر و مهندسی همگی با زیست شناسی انسانی در مهندسی پزشکی ادغام شده اند تا سلامت انسان را بهبود بخشند، خواه یک اندام مصنوعی پیشرفته باشد یا یک پیشرفت در شناسایی پروتئین های موجود در یک سلول.

زیرشاخه های زیادی در مهندسی پزشکی وجود دارد، از جمله آنها: طراحی و توسعه دستگاه های پزشکی فعال و غیرفعال، ایمپلنت های ارتوپدی، تصویربرداری پزشکی، پردازش سیگنال های زیست پزشکی، مهندسی بافت و سلول های بنیادی و مهندسی بالینی.

 

مهندسان پزشک چه کار می کنند؟

 

مهندسان پزشکی در طیف گسترده ای از زمینه ها فعالیت دارند. فرصت هایی در صنعت برای نوآوری، طراحی و توسعه فناوری های جدید وجود دارد.در آکادمیک، پیشبرد تحقیقات و پیشبرد مرزهای آنچه از نظر پزشکی ممکن است و همچنین آزمایش، اجرا، و توسعه ابزارهای تشخیصی جدید و تجهیزات پزشکی؛و در دولت برای ایجاد استانداردهای ایمنی برای تجهیزات پزشکی. بسیاری از مهندسان زیست پزشکی در شرکت های نوپا یا به عنوان خود کارآفرین استخدام می شوند.

مهندسان بافت و سلول های بنیادی در حال کار برای بازآفرینی مصنوعی اندام های انسان، کمک به پیوند و کمک به میلیون ها نفر در سراسر جهان برای زندگی بهتر هستند. متخصصان در دستگاه‌های پزشکی دستگاه‌های جدید کاشتنی و خارجی مانند ضربان‌ساز، استنت‌های کرونر، ایمپلنت‌های ارتوپدی، پروتز، محصولات دندان‌پزشکی و دستگاه‌های سرپایی را توسعه می‌دهند. مهندسان بالینی برای اطمینان از ایمن و قابل اعتماد بودن تجهیزات پزشکی برای استفاده در تنظیمات بالینی کار می کنند.

البته تمام این ها فقط مثال هایی از کارهایی است که مهندسان پزشک توانایی انجام شان را دارند.

🖌️ اما لازم به ذکر است که جدیدا گرایش های رشته مهندسی پزشکی در مقطع کارشناسی حذف شدند. اما در مقطع ارشد امکان انتخاب رشته مورد نظر همچنان وجود دارد تا مهندسان عزیز با توجه به زمینه علاقه خودشان یکی از گرایش ها را انتخاب کنند. 

📚 در زیر ما این گرایش ها را برایتان قرار دادیم که با کلیک بر روی گرایش مورد نظرتون به صفحه توضیحات مربوط به آن گرایش هدایت می شوید.

برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر از گرایش روی گرایش موردنظر خود در زیر کلیک کنید 👇🏻

چه مشاغلی در مهندسی پزشکی وجود دارد؟

 

در چند سال گذشته، هم فوربس (Forbes) و هم سی‌ان‌ان مانی (CNN Money)، مهندسی زیست پزشکی را به عنوان بهترین شغل مراقبت‌های بهداشتی در جهان معرفی کرده‌اند. و امکانات در مهندسی زیست پزشکی تقریباً بی پایان است. نوآوری‌های جدید در فناوری، مواد و دانش به این معنی است که پیشرفت‌های چشمگیر در آینده را امروزه به سختی می‌توان تصور کرد. از این گذشته، یک نسل پیش، مهندسی پزشکی، به عنوان یک رشته، وجود نداشت. علاوه بر این در گذشته رشته ی مستقلی به نام مهندسی پزشکی وجود نداشت.

مسیرهای شغلی در مهندسی پزشکی معمولا بر اساس علایق افراد هدایت می شود: حوزه های وسیع این رشته به مهندسان پزشکی اجازه می دهد تا تخصص هایی را که در زمینه مورد علاقه شان هست توسعه دهند، که این تخصص ها می تواند از ایجاد مواد زیستی با خواص جدید باشد تا دستگاه های مدولاسیون عصبی و مهندسی سلول های بنیادی و … باشد.

مهندسان پزشکی اغلب استعداد حل مسئله و دانش فنی را با مطالعه متمرکز در پزشکی، مراقبت های بهداشتی و کمک به دیگران ترکیب می کنند. همین ترکیب است که منجر به نوآوری ها و فرصت های بسیار در مهندسی پزشکی شده است.

 

آینده مهندسی پزشکی

 

در جهان از نظر اقتصادی، ارزش بازار پزشکی تشخیصی هر سال سه برابر می شود. پیشرفت های گسترده در تصویربرداری و تشخیص در حال تغییر روش عمل پزشکی است. دستگاه‌های پزشکی جدید که در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی مهندسان پزشکی در سراسر جهان به وجود می‌آیند، نحوه برخورد پزشکان با بیماری‌ها و تروما را کاملاً تغییر داده و کیفیت و طول عمر انسان را افزایش داده است.

در نهایت، آینده مهندسی پزشکی هم به مسائل و موانعی که ما کشف می کنیم و هم به پیشرفت ها و دستاوردها در زمینه هایی مانند شیمی، علم مواد و زیست شناسی گره خورده است.درست مانند بسیاری از زمینه‌های دیگر، میان رشته‌ای بودن به این معناست که نوآوری از جهات مختلفی سرچشمه می‌گیرد.